Novinky
najít

Novinky

Pasivní a nízkoenergetické domy


2011-09-03

Pasivní a nízkoenergetické domy

Každá nemovitost má své provozní náklady. Energetické pokrytí spotřeby domu je určitě nezanedbatelnou položkou v provozních nákladech nemovitosti. Navíc cena za energie neustále roste. Při projektování a stavbě nového domu je proto více než vhodné zaměřit se na energetické ztráty budovy.

Hlavní výhody pasivních a nízkoenergetických montovaných domů:

  • úspory na vytápění nemovitosti
  • vyšší hodnota nemovitosti při prodeji
  • moderní a zdravé bydlení
  • rychlá stavba

Běžný nezateplený dům

Běžnou stavbu můžeme pořídit za menší pořizovací náklady, než jsou pořizovací náklady na pasivní, či nízkoenergetický dům. Tím ovšem „úspory“ končí. Menší počáteční náklady v tomto případě znamenají vyšší náklady na energetickou potřebu domu po mnoho let. Běžná stavba bez zateplení může dosahovat spotřeby energie až   180 kWh/m²a

Nízkoenergetický dům

Nízkoenergetický dům je budova, která má měrnou potřebu tepla 15 až 50 kWh/m² za rok. Dochází v něm k využívání pasivních zdrojů energie , ale také je nutné dům obzvláště v zimním obodbí dotápět. Nízkoenergetický dům může být dřevostavbou, ale i zděný. Výhodou dřevostaveb je rychlejší stavba a tenčí stěny než u zděného domu při zachování stejných energetických potřeb.

Pasivní dům

Pasivní dům je úspornější než nízkoenergetický dům. Podle norem se jedná se o budovu, která má spotřebu energie na vytápění do 15 kWh/m² za rok ( EA < 15 kWh/m2.a). Pasivní dům tedy potřebuje pouze 10 % energie potřebné pro provoz běžné nezateplené stavby.

Jak dochází k úsporám energie v pasivním a nízkoenergetickém domu ?

Pasivní i nízkoenergetický dům se řídí stejnými zásadami při úsporách energie. U pasivního domu jsou nároky na tepelnou úsporu ještě větší a proto se používají i další technologie.

Kvalitní izolace bez tepelných mostů

Izolace domu je jedním z nejdůležitějších faktorů pro zabránění tepelných ztrát domu. Montované dřevostavby Finndomo k termoizolaci využívají 250 mm minerální vaty. Konstrukce je z vnější strany pokryta dřevotřískovou konstrukční deskou a z vnitřní strany je zaizolovaná neprůvzdušnou folií a pevným sádrokartonem. Díky svým konstrukčním vlastnostem postačí na vytápění domu Finndomo o velikosti 150 m2 při teplotě – 30 °C pouze 6 – 7 kW !!

Při konstrukci nízkoenergetických a pasivních domů je nutné dávat pozor na tepelné mosty. Ty vznikají vždy, když je narušena homogenita konstrukce. Typickým tepelným mostem může například střešní okno, nebo i vertikální okna a dveře. Projektanti montovaných domů Finnodomo si jsou vědomi tohoto možného zdroje teplených ztrát. Z tohoto důvodu jsou montované domy Finndomo vyráběny s již namontovanými okny a dveřmi. Montáž oken a dveří přímo do konstrukčního panelu za použití kvalitních izolačních materiálů je tak zárukou kvalitní konstrukce bez tepelných mostů.

Neprůvzdušnost a rekuperace

Velké a nezanedbatelné množství tepla nám uniká netěsnostmi v konstrukci domu. Z tohoto důvodu jsou pasivní a nízkoenergetické stavby utěsněné, aby nedocházelo k nadměrnému průvanu a s ním spojenými úniky tepla.

Pasivní budova může vyměnit se svým okolím maximálně 60 % objemu vzduchu celé budovy za 1 hodinu (n50 < 0,6 / hod). U mnohopodlažních budov (panelové domy) se doporučuje až n50 < 0,2 / hod.

Z důvodu efektivního nakládání s prouděním vzduchu se hlavně v pasivních domech, ale i v nízkoenergetických domech, používá systém řízené výměny vzduchu . Větrání tedy neprobíhá okny, ale pomocí větracího systému. Ve standartním provedení je čerstvý vzduch vháněn do domu u oken a dveří. Vydýchaný a pachově znehodnocený vzduch je odčerpáván z míst, jako je kuchyně, WC, nebo koupelna. V systému řízeného větrání se využívá odpadní vzduch k ohřevu čerstvého vzduchu. Tento proces nazýváme rekuperace. Tím je zachována tepelná energie domu, která při klasickém větrání uniká spolu se vzduchem.

Orientace domu a využití obnovitelných zdrojů energie

Už naši předci poznali, že umístění na domu na pozemku nelze podceňovat. Pro pasivní dům je nutností orientace oken na Jih. Naopak na severní straně není vhodné umísťovat okna. Orientace domu na Jih zajišťuje dostatečný přísun tepelného záření ze Slunce. Na jižní straně by mělo být cca 40 % plochy prosklené. Více prosklených ploch se nedoporučuje z důvodu přehřívání v létě a nadměrného oslňování interiéru domu.

K pasivním a nízkoenergetickým domům se hodí i jiné obnovitelné zdroje energie, jako jsou solární panely, tepelná čerpadla, nebo kotle na biomasu ( slouží k ohřevu teplé vody ).

Pasivní domy v kombinaci s obnovitelnými zdroji se tak stávají ekonomicky, ale i ekologicky výhodným bydlením.

Potřebujete poradit při projektování a výběru nízkoneergetického a pasivního domu ?

Firma Gefesd Ind. Vám pomůže při výběru vhodného domu a provede montáž Vámi zvoleného domu. Montované domy Finndomo si můžete prohlédnout jak v naší kanceláři, tak i v ukázkovém testovacím domu poblíž Prahy.

Pro více informací volejte + 420 774947048 , nebo nás navštivte na prodejně na adrese GEFESD Ind. s.r.o., Čajkovského 19, 130 00 Praha 3.

Máte otázky?
Pokud máte jakékoliv dotazy, naši manažeři vám je rádi zodpovědí.
Vaše jméno:
E-mail:
Telefon
Všechny otázky a odpovědi
Odeslat
 
 
     
TOPlist TOPlist О nás    Tvorba AMA STUDIO